Celkový vzhled

Great Swiss Mountain Dog, Grosser Schweizer Sennenhund

Celkový vzhled

Tříbarevný statný pes silné kostry a dobrého osvalení. Přes svoji velikost a hmotnost prokazuje vytrvalost a dobrou pohyblivost.

Důležitý poměr těla (formát)

délka těla: kohoutková výška = 10 : 9,
hloubka hrudníku: kohoutková výška = 1 : 2,
délka lebky: délka hřbetu nosu = 1 : 1,
šířka lebky: šířka mordy = 2 : 1

Charakter a chování (povaha)

Jistý, pozorný, ostražitý a nebojácný v běžných každodenních situacích. Dobromyslný a přítulný k jemu známým osobám, sebejistý vůči cizím, středního temperamentu.

Hlava

Hlava mohutnostní přiměřené odpovídající tělu, ale ne těžká. Hlava psa je silnější a výraznější než hlava feny. Lebeční partie je plochá a široká. Na stopu začínající střední čelní rýha probíhá vzhůru. Stop málo vyjádřený.
čenich: Čenich černý, nosní hřbet rovný, bez středového žlábku.

morda: Silná, delší než hluboká, ne špičatá jak při pohledu se shora, tak i z boku.

pysky: Méně vyvinuté (doslovný překlad, což má jen zdůraznit, že pysky nejsou přespříliš vyvinuté, visící, s otevřenými ústními koutky – poznámka překladatele), přiléhající, černé barvy.

chrup: Co do počtu zubů plný, silně vyvinutý chrup s pravidelným nůžkovým skusem. Chybění jedné P1 nebo P2 je tolerováno. Chybění M3 se netrestá.

oči: Mandlového tvaru, středně velké, ani hluboko uložené, ani přespříliš vystupující. Barvy lískového ořechu až kaštanově hnědé, bystrého, přátelského výrazu. Víčka dobře přiléhající.

uši: Středně velké, trojúhelníkovitého tvaru a poměrně vysoko nasazené. V klidu přiléhající ploše k hlavě, při pozornosti směřují dopředu. Zevnitř i zevně dobře osrstěné.

krk: Silný, svalnatý, spíše kratší a zavalitý (něm. gedrungen je do češtiny těžko přeložitelné a znamená, že krk má být ne příliš dlouhý, ale přitom kompaktní – poznámka překladatele). Bez laloku.

Hřbet

Hřbet je přiměřeně dlouhý (správný poměr délky těla a výšky 10:9 – poznámka překladatele), silný a rovný.

Bederní partie

Široká a silně osvalená.

Záď

Dlouhá a široká spadající v mírném zaoblení.

Hrudník

Mohutný a široký, dosahující až k loktům. Hrudní koš kulatě oválného tvaru, nesmí být plochý, ale také ne sudovitý. Předhrudí dobře vyvinuté, nápadně široké.

Břicho

Břicho a slabiny jen málo vytažené.

Ocas (prut)

Poměrně těžký, dosahující až ke hleznům. V klidu svěšený. Při pozornosti a pohybu výše a poněkud zahnutě nesený, ale nikdy ne prsténkovitě stočený nebo spadající přes hřbet.

Končetiny

 • přední končetiny
  • Celkově: postavení spíše široké, při pohledu zepředu končetiny rovné a souběžně stojící.
  • Lopatky: Lopatka dlouhá, mohutná, šikmo uložená, dobře přiléhající k hrudníku a dobře osvalená, svírající s ramenem ne příliš tupý úhel.
  • Předloktí: Tvořeno silnými kostmi, rovné.
  • Nadprstí: Pevné, při pohledu zepředu rovné, ze strany téměř kolmo stojící.
 • zadní končetiny
  • Celkově: Při pohledu zezadu postavení rovné, ne příliš úzké. Nárty a tlapy nesmí být ani vybočené, ani vbočené. Vlčí drápky musí být odstraněny.
  • Stehna: Poměrně dlouhá, při pohledu ze strany s poměrně dlouhým bércem, v kloubu kolenním tvořící zřetelný tupý úhel. Stehna a bérce široké, mohutné a dobře osvalené.
  • Hlezenní klouby: Silný a dobře úhlený.
  • Tlapy: Mohutné, rovně vpřed směřující, dobře uzavřené s výrazným klenutím prstů a silnými drápy.
  • Chody: Prostorný a rovnoměrný pohyb při všech druzích chodů. Výrazné a volné vykročení vpředu a dobrý kmih ze zádi. Při klusu jak při pohledu zepředu, tak i zezadu přímočaré vedení končetin.

Osrstění

Druh srsti: Krátkosrstý s hustými, středně dlouhými pesíky a s hustou, pokud možno tmavošedě až černě zabarvenou podsadou. Krátké pesíky jsou přípustné, pokud je v srsti i podsada.

Zbarvení srsti: Základní barva je černá s hnědočerveným pálením a bílým symetrickými znaky. Hnědočervená barva se rozprostírá mezi základní černou barvou a bílými znaky na tvářích a nohou, je ale také nad očima, na vnitřní straně ušních boltců, na předhrudí a na spodní straně ocasu. Bílé odznaky se nachází na hlavě (lysina), na morně, na hrdle se souvisejícím pokračováním na předhrudí a spodní stranu hrudníku, na tlapách a špičce ocasu. Mezi lysinou a červenohnědými znaky nad očima má vždy zůstat proužek černé srsti.
Bílá týlní skvrna nebo bílý prstenec na krku se tolerují.

Velikost

Psi: kohoutková výška 65-72 cm
Feny: kohoutková výška 60-68 cm

Přeložil: MVDr. Jan Nesvadba